Žij každý den svého života,jako by byl první a jako by byl poslední.

Co je to exorcismus?

9. srpna 2007 v 20:46 | Kaky :-* |  fakta or fikce? :-O

Co je to vlastně EXORCISMUS?


Exorcismus ( z řeckého ἐξορκισμός exorkismós vyhánění) je náboženský úkon, jímž se z lidí, zvířat či věcí, označených za posedlé, vyhání ďábel nebo jiné zlé síly. Tato idea je velice stará a je i v současnosti součástí obřadů mnoha náboženství.

Kdo jsou to EXORCISTÉ?

Exorcista je kněz pověřený biskupem většinou na dobu určitou, aby prováděl na území diecéze tzv. velký exorcismus. Kompetence exorcisty a možnost užití exorcismu stanovuje a omezuje na jedné straně kanonické právo, na druhé Římský rituál. Mezi kněze, kteří jsou známí jako exorcisti nebo působili na našem území, patří Gabriele Amorth ,Vojtěch Kodet, James J.LeBar či Elias Vella

Exorcismus a psychiatrie a medicína

Podle běžného pohledu současné psychiatriežádný "stav posedlosti" neexistuje, nebo jinak nahlíženo, to co je z hlediska exorcismu posedlost, má přirozenou příčinu v duševní chorobě. Exorcistům je pak často vytýkáno, že se věnují náboženským hysterikům a duševně nemocným, a že jejich zdravotní stav zhoršují. Odepření kompetentní lékařské péče duševně nemocnému pak může vést k duševnímu i tělesnému poškození nemocného. Jsou zaznamenány dokonce případy, kdy osoba, která se podrobila exorcismu, následkem něj zemřela.
Méně obvyklý pohled, který není v přímém sporu s náboženskou tradicí, se pouze staví skepticky k názoru, že lze snadno rozlišit případnou posedlost a duševní chorobu, a to především kvůli diferenciální diahnositece , která se dosud nachází v plenkách. Takto je velmi nesnadné rozlišit od sebe různé choroby, které se označují jakoschizofrenie,deprese,dyslexie,hraniční poruchy apod.
Výsledky psychiatrie a medicíny vedly naopak i k vývoji křesťanského názoru na posedlost. Dnes se uznává, že řada stavů byla v minulosti považována za posedlost mylně (a část z nich lze i úspěšně léčit). Navzdory tomu exorcismus jako řešení duchovních problémů v praxi mnoha křesťanských církví stále setrvává, pouze je snaha odlišit posedlost od duševních chorob.

Kritika exorcismu

Ateisté popírají existenci duchových bytostí, proto je pro ně již z principu stav posedlosti nepřijatelný. To, co je označováno za posedlost, tedy chápou pouze jako následek poškození či poruchy funkce mozkuExorcismus v jednotlivých náboženstvích proto z hlediska ateismu nemá žádné reálné oddůvodnění, což ale nic nevypovídá o jeho možných praktických účincích. Stejný názor mohou zastávat i theisté, jejichž náboženské představy duchy a zlé síly neobsahují. To se týká i části křesťanů.
V některých případech došlo během exorcismu, prováděném v rozličných církvích a náboženských kultech, k úmrtí, což se stalo předmětem veřejné kritiky. Podle zastánců exorcismu smrt nebyla nutně následkem exorcismu, ale chyb při jeho provádění, případně dalších okolností (podobně jako dochází k úmrtím při lékařských operacích). Naopak kritici považují mrtvé za oběti procedury, nebo obecněji za oběti nesmyslných náboženských představ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Slunishko Slunishko | 21. srpna 2007 v 22:47 | Reagovat

Tak těch fotek bych se aji lekla:-D :-D máš to tu bezvadný ;-)

2 MARTIN MARTIN | Web | 17. prosince 2007 v 22:41 | Reagovat

EXORCISTA:slabá vůle,přecitlivělost,vnitřní neklid,nespavost,noční můry,strach,náladovost,nenávist,psychické týrání,pocity pálení,

lupénka,alergie,zmatek,zácpa,uhranutí,podivné nehody,smůla v životě. MARTIN WSZOLEK http://mysteria.unas.cz mob:732 246 135

3 koblizeek koblizeek | 5. ledna 2008 v 17:58 | Reagovat

tyo koukám že wikipedie posloužila skoro všem co se týká exorcismu : )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama